a

Gıda ve Tarım Üniversitesi

Bilgi ve teknolojinin son kullanıcısı olması ve yeni neslin sektörde bir gelecek görmeyerek sektör dışına çıkması ve sektörün de başarılı gençlerden faydalanamaması tarım sektörünün en büyük problemleri arasında yer alıyor. Sektör açısından önem arz eden diğer problemler ise biriken sermayenin başka sektörlere göç etmesi, sektörün kendi iç dinamikleriyle büyüyememesi, mevcut eğitim sisteminin yapısı gereği sektöre yönelik ziraat mühendisliği, gıda mühendisliği, veterinerlik eğitimi alan gençlerin, uygulamadan ziyade teorik bir eğitim almaları ve mezuniyet sonrası meslekleriyle ilgili uygulamalara karşı çekinir vaziyette mesleğe başlamaları oluyor. En az bunlar kadar önemli olan diğer problemler ise tarımsal ürünü katma değerli hale getirecek sanayi süreçlerinde kullanılacak teknolojiyi üretmememiz ve markalaşmayla pazarlama süreçlerini istenen standartlarda yönetemememiz. Gıda sanayiinde ve tarımsal sanayide teknolojinin son kullanıcısı olmamıza sebep olan bu durumla hem teknolojiye ulaşmak için yüksek bedeller ödeniyor hem de geç ulaşılan bu teknolojik yenilik ve bilgiler ilk üreticilerin yenilerini keşfetmesi nedeniyle rekabet gücümüzü zayıflatıyor. 


Konya Şeker, tüm bu sorunlara çözüm getirecek alt yapıyı temin edebilmek ve sektöre nitelikli bilgi sağlamak amacıyla yurtdışındaki örneklerine benzer bir Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni Konya’da hayata geçirmek üzere yola çıktı. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi kurma çalışmalarını tamamlayan Konya Şeker, titizlikle yürüttüğü çalışmalarda dünyada Uzakdoğudan, Avrupa ve Amerikaya kadar geniş bir coğrafyada bu konuda başarısı tartışmasız olan üniversiteleri incelemiştir. Bu alanda öne çıkan Hollanda, Japonya, Almanya ve ABD’de onlarca yıldır faal olan öncü üniversitelere ziyaretler gerçekleştirerek muhtelif işbirliği protokolleri imzalamıştır. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni tarımın başkenti olarak gördüğü Konya’ya kazandırma konusunda kararlı olan Konya Şeker’in bu girişimi, ilgili kuruluş kanununun 18 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yasal olarak gerçekleştirilmiştir. 

Bu tarihten itibaren Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan ve Müdür atamalarının yanı sıra öğretim üyesi, Araştırma Görevlisi, Okutman, Ar-Ge personeli ve idari personel alımları gerçekleştirilmiştir. Üniversite’nin uluslararası bir boyut kazanılması açısından önemli bir faktör olan İngilizce dilinde eğitim-öğretim yapma yetkisi Yükseköğretim Kurumu tarafından onaylanmıştır. 2016/2017 eğitim öğretim yılı Güz Yarıyılı’nda Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Genetik ve Yaşam Bilimleri programında Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans programlarına toplam 20 öğrenci, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Programında Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Lisans programlarına toplam 30 öğrenci, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İktisadi ve İdari programında yer alan Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik ile Ekonomi Lisans programlarına toplam 20 öğrenci kabul edilmiş olup, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi 2016 yılı ÖSYS sonuçlarına göre öğrenci puanlarında ortalama 25.000 taban puan başarı sıralamasına oturarak Türkiye'de en yüksek puanla öğrenci kabul eden Üniversite konumuna gelmiştir.

PAYLAŞ